New York State Math Test Grade-7 With Solution Session-1 TIPS FOR TAKING THE TEST Here are some ideas to help you do your best: • Read each question carefully. Take your time. • You have a ruler, a protractor, a reference sheet, and a calculator that you can use on the test if they help you answer the question. 1. A store sells packages of butter. The table below shows the cost, in dollars, for different numbers of packages of butter. Cost of Butter Number of Packages - 3 4 7 11 Cost ( dollars) 9.75 13.00 22.75 35.75 What is the cost, per package, of the butter? 4. A farmer plants 4 rows of seedlings...
EducatorSharmin is a website with the mission of providing a free, world-class education for anyone, anywhere. Our interactive practice problems, articles, Worksheets and videos help students succeed in Math, Biology, Chemistry, Physics, English Literature, grammar, and many other topics.